Ana Sayfa Ticari Araçlar Ford Trucks 3 Yeni Bayi Açılışıyla Atağa Geçti

Ford Trucks 3 Yeni Bayi Açılışıyla Atağa Geçti

Ford Trucks 3 Yeni Bayi Açılışıyla Atağa Geçti

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Mersin, Kayseri ve Konya’da 4S konseptiyle hizmete giren Kemak, Metinler ve Nadir Avcan Ford Trucks bayilerinin açılış törenine katıldı.

Ford Cargo müşterilerine satış, servis, yedek parça ve ikinci el olmak üzere tüm hizmetleri aynı çatı altında vermek için 4S konseptiyle hizmete giren Mersin Kemak Ford Trucks tesisinin açılış töreni, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Ford Otosan üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Törende bir konuşma yapan Ali Y. Koç, komple hizmetle müşteri memnuniyetini daha da artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Yapılan bu açılışla birlikte yılsonuna kadar 4S konseptine sahip bayi sayımız 25’e ulaşacak” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kemak Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Kubilay Doğan, Ford Trucks için belirlenen yeni vizyon çerçevesinde atılan adımlardan duydukları memnuniyeti vurgulayarak, 4S konseptli yeni Ford Trucks tesisinin yaklaşık 50 yıl önce Koç Topluluğu, 30 yıl önce de Ford Otosan ile sürdürdükleri işbirliğinin son meyvesi olduğunu belirtti.  Doğan; “Son 10-15 yılda ticaret ve sanayide Türkiye ortalamalarının üzerinde gelişim gösteren Mersin’in, bölgesindeki ulaşım ve lojistik sektöründe liderliğini daha da ileriye götüreceğine inanıyoruz. Şehrimize bu tesisi kazandırmaktan dolayı kendim, ailem ve çalışma arkadaşlarım adına gurur ve mutluluk duyuyorum” dedi.

4S konseptiyle hizmete giren Kayseri Metinler ve Konya Nadir Avcan Ford Trucks tesislerinin açılış törenlerine ise, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Koç Holding üst düzey yöneticileri, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Ford Otosan üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Otosan’ın kurulduğu 1959 yılında işe kamyon montajı yaparak başladığını belirten Ali Y. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin kendi motorunu üreten ilk kamyon üreticisi olarak, 1.400 kişiyi istihdam ettiğimiz 1.1 milyon metrekare alana sahip olan İnönü fabrikamızda, 55 yıllık tecrübemizle bugüne kadar 180 binin üzerinde kamyon ürettik. 2010 yılında ortağımız Ford Motor Company ile Global Cargo anlaşmasını imzaladık. Bu anlaşmayla, Ford Otosan, Global Cargo Büyüme Stratejisi doğrultusunda Doğu Avrupa, Ortadoğu, Körfez ülkeleri, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika pazarları başta olmak üzere 3 kıtada toplam 60 ülkenin kamyon özelinde kamyon satış distribütörlerini atayarak global networkünü kurmaya başladı. Bu anlaşmanın ilk ürünü olan ve tüm mühendislik ve Ar-Ge çalışmaları Ford Otosan mühendisleri tarafından yapılan çekicimizi 2013 yılı başında pazara sunduk. Bugün, Gebze’deki Mühendislik Merkezi’ndeki 1.500’e yakın Ar-Ge mühendisimizin 500’ü, tüm dünyada satılacak Ford Cargo kamyonların geliştirilmesi için çalışıyor.”

Hedef 20 Bin Adet Cargo

Ford_Otosan_Yonetim_Kurulu_Baskani_Ali_Y_Kocİhracattaki büyüme planlarına paralel olarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde, Türk mühendis ve işçilerinin emeği olan Cargo kamyonların üretim rakamını ihracat ile birlikte 20 bin adet seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Ali Y. Koç, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye otomotiv sektörünün Ar-Ge’ye en büyük yatırımı yapan şirketi olarak mühendislik çalışmalarımızı da ihraç ediyoruz. Dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de motor üretimi için Jiangling Motors Corporation ile yaptığımız 12 yıllık anlaşma ile yüzde yüz Ford Otosan mühendisliğinin bir ürünü olan Ecotorq ağır ticari araç motorlarımız Çin’de de üretecek ve JMC markalı araçlarda kullanılacak.”

13 yıl sonra Türk otomotiv sektöründe yeni fabrika yatırımını Yeniköy fabrikası ile gerçekleştirerek yine sektörde önemli, büyük yatırımlardan birine imza attıklarını belirten Ali Y. Koç, “2011-2014 yılları arasında 1.6 milyar dolar yatırım ile ülkemizin ve otomotiv sektörünün geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Dünyada sadece Yeniköy’deki yeni fabrikamızda üretilecek olan Transit Courier ve Transit Courier modellerimizi 46 ülkeye satarak ülke ihracatına katkıda bulunacağız. Bu yeni kurduğumuz 110 bin kapasiteli fabrika ile toplam üretim kapasitemiz 415 bin adete çıkacak” dedi.

Koç: “Kamyon pazarında yerli üretici kimliğimizle müşterilerimizin taleplerine uygun çözümler sunuyoruz.”

Kamyon sektörünün Türkiye’de Otosan ile başladığını, memleketin yükünü sırtlayarak inşaat, sanayi ve yatırımcıyı güçlendirdiğini vurgulayan Ali Y. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle yeni kamyon bayilerimizin açılışlarını çok önemsiyor, katılmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. 1,1 milyon metrekarelik alana sahip olan ve 1.400 kişiyi istihdam ettiğimiz İnönü fabrikamızda, 55 yıllık tecrübemizle bugüne kadar 180 binin üzerinde kamyon ve 550 binin üzerinde motor ürettik. İnşaattan nakliyeye farklı segmentlerde tüm müşterilerimize hitap eden geniş ürün gamımızla kamyon pazarında güçlü ve rekabetçi bir seriye sahibiz. Esnek üretim sistemimiz ile İnönü fabrikamızda 25 ana modelde 1.000 üzeri varyasyonda kamyon seçeneği sunuyoruz. Yerli üretici kimliğimiz sayesinde müşterilerimizi dinliyor ve taleplerine uygun hızlı ve özel üretim çözümleri sunuyoruz.”

4S Konseptine Sahip Bayi Sayısı 25’e Ulaşacak

Bu yıl kamyon bayileri açısından çok hareketli bir yıl olacağını belirten Ali Y. Koç, “Bugün bayilerimiz kamyon stratejimiz doğrultusunda başlattığımız Ford Trucks yapılanması için yatırım yaparak, eskiden ayrı çatılar altında yürütülen satış, servis, yedek parça ve ikinci el hizmetlerini 4S konseptiyle tek çatı altına topluyor. En son teknolojik teknik ekipmanlarla donatılan yeni tesislerimiz, markamızın imajını ve müşteri memnuniyetimizi çok daha ileri seviyelere taşıyacak. 125 milyon TL’lik toplam yatırımla, 2014 yılı sonuna kadar 25 bayimiz 4S konsepti ile müşterilerimize hizmet vermeye başlayacak. Kamyon sektöründe, bayilerimiz ile gerçekleştirdiğimiz yatırımların meyvalarını yakın gelecekte toplayacağımıza inanıyoruz.”

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Mercedes-Benz Türk Kamyon Servis Hizmetlerinde Yeni Avantajlar Sunuyor

Mercedes-Benz Türk, Mercedes-Benz markalı kamyon kullanıcılarına, yetkili servislerindeki kaporta & boya atölyelerinde yaptığı harcamalar doğrultusunda, bir sonraki...
Reklam
Reklam