Ana Sayfa Ticari Araçlar IAA Fuarında Iveco Yeni Araçlarını ve Çevreci Teknolojilerini Tanıttı

IAA Fuarında Iveco Yeni Araçlarını ve Çevreci Teknolojilerini Tanıttı

IAA Fuarında Iveco Yeni Araçlarını ve Çevreci Teknolojilerini Tanıttı

Iveco, Hannover’deki fuarda Yeni Daily, HI-MATIC otomatik 8 vites, Toplam İşletme Maliyetinde belirgin düşüş sağlayan Hi-SCR (Seçici Katalitik Redüksiyon) sistemi ve doğa dostu Daily Elektrik, Daily CNG ve Stralis Natural Power Euro VI LNG müşterilerle buluşturdu.

2,500 metrekareden daha büyük bir stantta Iveco, müşterilerine hafif ticarîden ağır araçlara, off-road araçlardan otobüslere ve maden sahası araçlarına kadar tüm ürün yelpazesini tanıtma fırsatı yakaladı.

Yeni Daily’nin yanı sıra Iveco’nun doğaya saygısını ve sürdürülebilirliği simgeleyen araçları da fuardaydı: dizel versiyonla güvenilirlik, konfor ve yük kapasitesi açısından aynı avantajlara sahip olan Yeni Daily CNG, Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışan Stralis Natural Power Euro VI ve rekor yük kapasitesine sahip sıfır emisyonlu Yeni Daily Elektrik fuarda yer aldı.

IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda ‘2015 Yılın Van’ı’ ödülünü alan Iveco’nun üçüncü nesil hafif ticari aracı Yeni Daily, toplam sahip olma maliyeti, konforu, kullanım kolaylığı ve verimliliği ile dikkat çekiyor.

Yüzde 80’i yenilenen komponentleri ile yüksek sürüş özellikleri sunan Yeni Daily için APAC Iveco Marka Lideri Domenico Gostoli, “Yeni Daily’nin çok iyi bir araç olması şans eseri olmadı” diyor.

Daily ile önemli ve büyük bir hedefe ulaştıklarını vurgulayan Gostoli, IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda yaptığı açıklamalarda Yeni Daily’nin geliştirilme süreci ile ilgili bilgi aktarırken aracı pazarda farklı kılacak özellikleri de sıraladı.

Gostoli: “Yeni Daily’nin Çok İyi Bir Araç Olması Şans Eseri Olmadı”

Kabin şasi segmentinde sınıfının en iyisi olarak bilinen Daily’nin, Van segmentinde de en iyi olması adına yoğun bir çaba ve çalışmayla yapıldığını ifade eden Domenico Gostoli, Avrupa ve Türkiye’de trendin Van segmentine doğru kaydığını belirterek, “Toplam satışların yüzde 60’ını Van, yüzde 40’ını ise kabin şasi oluşturuyor. Teknolojik avantajlarıyla Yeni Daily ile Van segmentinde de hak ettiğimiz ilgiyi göreceğiz”  dedi.

Beş yıl önce Yeni Daily çalışmalarına başladıklarında profesyonel olarak pazarın bütün isteklerinin farkında olduklarının altını çizen Gostoli, “Yaptığımız bütün çalışmalarda bu istekleri göz önünde bulundurduk. Hangi müşterilerin çift veya tek tekere ihtiyaç duyduğunu, soğuk zincir taşımacılığı yapan müşterilerimizin nelere ihtiyacı olduğunu bilerek aracı bütün segmentlerin ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak şekilde geliştirdik” açıklamasını yaptı.

Modelleme ve simülasyonun başarıda önemli payı var

Domenico-Gostoli

Arkadan çekiş ve tek body sistemi ile yüksek kapasite sunan Yeni Daily aracın üst düzey hafif ticari araç segmentinde Iveco’nun referansı olduğunu vurgulayan Gostoli, Yeni Daily’nin geliştirilmesi aşamasında özellikle üzerinde durulan noktaları da sıraladı:  Yakıt tüketimini azaltmak, yük elleçlemesi ve sürüş özelliklerinin yükseltilmesini üç ana madde olara sıralayan Gostoli, özellikle modelleme yetkinliğini arttırmak üzere yük elleçleme performansı ve boyutlandırma için simülasyon aracında parametrelerin kullanıldığını açıkladı.

“Yakıt tüketimiyle ilgili testlerde simülasyon sistemi kullanan tek marka olarak çevresel şartların etkilerini çok daha iyi ölçmek için yol testlerinden ziyade bütün şartları oluşturabildiğimiz sistemi kullandık. Yani, Yeni Daily’nin çok iyi bir araç olması şans eseri olmadı. Mevsimden mevsime hava sıcaklarını simüle ettiğimiz sistem ile dünyanın farklı ülkeleri ve coğrafyalarındaki müşterilerimiz için en iyisini geliştirdik. Bu çalışmalar sonucunda Yeni Daily’de toplam komponentlerin yüzde 80’ini yenileyerek yüksek sürüş özellikleri sunan aracı yaratmış olduk” diyen Domenico Gostoli, Yeni Daily’nin yüksek taşıma kapasitesine de dikkati çekti.

Daily yüksek kapasitede rakipsiz

Yeni Daily panelvanda dingil mesafelerinin eskiden aynı olan Daily şasiden daha farklı olduğunu kaydederek tekrar düzenlenen dingil mesafesi ile optimum iç hacim sağlandığını söyleyen Gostoli, uzatılan dingil mesafesi ile aracın 10,8 metreküpe çıkarıldığını ve bu yapılırken aracın yükleme katsayısının da yükseltildiğini belirtti.

Avrupa, Türkiye veya Rusya’da otomobil tarzında kullanılabilen ve Premium bölüm olarak nitelendirilen 6 ton üstü orta araç segmentinin Iveco için öneminin altını çizen Gostoli şunları söyledi: “Bu segment pazardan en fazla pay aldığımız segment. Bu segmentte Daily dışındaki diğer araçlar kabini devrilebilen kamyon tipi araçlar…

Yeni Daily ile çok büyük bir hedefimize de ulaştık. Özellikle minibüs segmentinde hem yolcular hem de sürücü için çok büyük bir konfor ve ekonomi sunan tam otomatik versiyonları sunmaya başlayacağız. Tam otomatik şanzımanlı 7 tonluk Yeni Daily’i sunmak bizim için çok önemli. ZF markalı bu otomatik şanzımanları Chrysler’de de deneyimlemiştik ve şimdi Yeni Daily ile tüm ürün serimizde sorunsuz bir şekilde kullanarak müşterilerimize sunuyor olacağız.”

“Stratejimiz pazarın en iyisi olarak kalmak”

APAC, Avrupa veya Türkiye’de Iveco için en büyük pazarın 3,5 ton araç pazarı olduğunu kaydederek tek tekerli olarak en iyi yükleme yüksekliğiyle sunulan araçların bu pazarda Iveco’nun gücünü daha da arttıracağını söyleyen Gostoli, “Biz Türkiye’de 3,5 ton araç pazarında ikinci sırada yer alıyoruz. Bunun bazı yapısal nedenleri var. Segmentin Türkiye’deki lideri lokal üretici ve o marka kadar Türkiye’de geniş bir ağımız yok. Ancak Yeni Daily ile çok daha rekabetçi olacağız” dedi.

Rakipler arasında yaşanan fiyat savaşına da değinen Gostoli, Iveco olarak özellikle 3,5 ton pazarında en uygun fiyatı vermemelerine karşın müşterilere bir değer sunduklarının altını çizdi. 5 tona çıkıldığında ise fiyatların birbirinden çok farklı seviyelerde olmadığını belirten Domenico Gostoli,  toplam servis maliyetleri, aracın performansı veya daha fazla yükleme olanaklarını düşününce Iveco araçların değerinin daha iyi ortaya çıktığının altını çizdi.

Gostoli, “Bizim stratejimiz pazarın en iyisi olarak kalmak. Şu anda fiyat listesini oluştururken yeni araç için dengeyi müşteri lehine ayarlamak için ekiplerimiz çalışıyorlar” diye ekledi.

Soğuk zincir taşımacılığında Türkiye’nin yanı sıra İngiltere’de de Daily ile sektörün tartışmasız lideri olduklarını açıklayan ve İngiltere’nin en büyük perakendecisi olan Tesco’nun araçlarının yüzde 90’ının Iveco araçlardan oluştuğunu ifade eden Gostoli, “Binek otomobil sürüş performansına rağmen Daily tam bir iş makinesi” şeklinde konuştu.

SCR’li Euro 6’nın düşük yakıt tüketimi tescillendi

Ağır ticari araç sektörüne de değinerek bu pazarda satışa sundukları Iveco Stralis ile ilgili de açıklamalarda bulunan APAC Iveco Marka Lideri Domenico Gostoli, Stralis’in Euro 6 normlarında en düşük yakıt tüketimini sunan araçlardan biri olduğuna dikkat çekerek, “TÜV’ün resmi olarak yaptığı test sonuçlarına göre Euro 5’e göre yüzde 4,5 daha az yakıt tüketimi sunan Stralis Euro 6, birçok markayı geride bırakarak yakıt tüketimini sertifikalandırdı. Bu önemli yakıt tasarrufunu sağlarken en önemli etken SCR’ye uyumlu güç aktarma organları oldu. EGR’de bir şekilde gazın tekrar sirküle edilmesi ve EGR’in soğutulması için büyük radyatöre ihtiyacınız oluyor. Elbette SCR sistemiyle Euro 6 normlarını karşılarken, EGR ve SCR’nin birlikte kullanıldığı araçlardan daha fazla üre kullanan Stralis’te toplam operasyon maliyetleri göz önüne alındığında bunu daha önemli bir amaç için yaptığımız ortaya çıkıyor” dedi.

Iveco Türkiye Genel Müdürü Maurizio Manera: “Daily ile pazarın yüzde 15’i bizim”

iveco

Daily’nin 7 tonluk versiyonunun Iveco’nun Türkiye’deki varlığını çok etkilediğini ve satışları katladığını açıklayan Iveco Türkiye Genel Müdürü Maurizio Manera, “Şu an Türkiye’deki toplam Daily satışlarının yüzde 40’ını 7 tonluk Daily oluşturuyor. Aynı zamanda çok önemli olan 3,5 tonluk araç pazarı için de çok çalıştık ve tek oyuncu olduğumuz 7 ton pazarıyla birlikte iki alanda da büyüdük” dedi.

Yeni Daily ile hem 3,5 ton hem de 7 ton şasi veya Van segmentinde Iveco olarak pazar paylarını arttıracaklarını belirten Manera,  bu yıl 3,5 ton şasi kabin segmentinde önemli bir başarı sağlayarak yüzde 15 pazar payıyla ikinci sırada yer aldıklarını açıkladı.

Daily tipi araç kullanan filoların ağır ticari araç şirketlerden farklı bir yapıya sahip olduklarını vurgulayan Manera, “Özellikle gıda veya tekstil dağıtımı yapan büyük firmalarla çalışan çok sayıda alt yüklenici var. Bu özel durumda dahi Daily satışlarının yaklaşık yüzde 25’ini büyük filolara yapıyoruz. Şu anda Türkiye’nin çok önemli iki lojistik şirketi Iveco Stralis’i deniyorlar. Bu önemli firmaların filolarında demo araçlarımızdan iyi sonuçlar aldıklarını biliyoruz” dedi.

Sağlam Yapı Yüksek Kapasite: Yeni Daily

Yeni Daily sektörde kendisini referans noktası yapan maksimum güvenilirlik, verimlilik ve çok yönlülüğü sunarken hafif van kullanımına uygun olarak tanıtıldı. Parçalarının  yüzde 80’i yeniden tasarlanan, Yeni Daily; sağlamlık, çok yönlülük ve dayanıklılığı garanti eden, şasi kabinlerde üst yapılar için maksimum esnekliği sağlayan DNA’sının ana parçalarından klasik şasi yapısını korudu.

Yeni Daily van’da optimize edilmiş yük alanı yeterliliği ve daha erişilebilir yükleme platformuna kadar her açıdan taşıma ve tutuş kapasitesi geliştirildi.

Dingil açıklığı, toplam uzunlu ve taşıma uzunluğu revize edilerek van’ın kapasitesi ciddî miktarda arttırılarak 10.8, 18 ve 23 metreküplük üç model yaratıldı.

Yeni mimarî sayesinde harika sürüş konforu yakalanırken 3,5 tona kadar olan modellerde standart olan Quad Leaf ön süspansiyon yük kapasitesini arttırdı.

HI-MATIC otomatik 8 vites sayesinde araç çok daha hızlı ve doğru vites değişiklikleri gerçekleştirerek ivmelenmeyi geliştiriyor, konforu ve tasarrufu arttırıyor. Ek olarak Eco ve Power olmak üzere iki ön tanımlı sürüş seçeneği de mevcut.

Reklam
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Bulung Logistics 320 Milyon Lira Yatırım Yapacak

Bulung Logistics’in Türkiye’deki cirosu bu yılın ilk yarısında yüzde 140 büyüdü. Bulung Logistics Türkiye Genel Müdürü Savaş...