Ana Sayfa Manşet Knorr Bremse’den Ticari Araçlara Aktif Direksiyon Sistemi

Knorr Bremse’den Ticari Araçlara Aktif Direksiyon Sistemi

Reklam

Knorr Bremse’den Ticari Araçlara Aktif Direksiyon Sistemi
tedrive Steering Systems GmbH şirketinin satın alınmasıyla beraber Knorr-Bremse ürün gamına yeni nesil direksiyon teknolojisini de ekledi ve ağır ticari araçlarda entegre doğrusal ve yanal kontrollü otonom sürüşü pazara sunma yolunda önemli bir adım attı.

Tüm dingil yükleri için direksiyon sistemleri üreten ve geliştiren bir şirket olan  tedrive Steering Systems GmbH ürünleri arasındaki döner bilyalı direksiyon kutusu, ağırlığı 2.5 ila 9 ton olan dingillerde kullanıma uygun. Önemli bir ürün de iHSA® (intelligent Hydraulic Steering Assist-Akıllı Hidrolik Direksiyon Desteği) teknolojisi. Otonom sürüş, araç dinamiğinin sürücüden bağımsız olarak doğrusal ve yanal kontollere dayanarak yapılıyor.

Günümüzde, Knorr-Bremse’nin elektronik fren kontrol sistemleri halihazırda aracın doğrusal yönlü kontrolünü ve aynı zamanda araç stabilitesini sağlayabiliyor.  iHSA® direksiyon sisteminin entegrasyonu aracın yanal olarak da kontrol edilebileceği anlamına geliyor. Bu çerçevede Knorr-Bremse ticari araçlarda otonom sürüş için en önemli gereklilik olan doğrusal ve yanal kontrolü yerine getiriyor

Tüm Dingil Yükleri Için Direksiyon Sistemleri

Dayanıklı, modüler tasarım döner bilyalı direksiyon kutusu ve bunların yanı sıra, hidrolik güç-ağırlık oranları ve kompakt ölçüler uygulama mühendisliğinde azami düzeyde esneklik sağlıyor. Döner bilyalı direksiyon kutuları çift dingil dümenlemesinde kullanıma uygun olarak farklı iki ünite ve çift devre olarak kullanılabilecek uygulamalara da imkan tanıyor. tedrive Steering çok daha yüksek dingil yüklerinde kullanıma uygun, özel uygulama direksiyon kutularını da geliştirmekte ve tedarik ediyor.

“Knorr-Bremse fren sistemleri ile iHSA® teknolojisinin birleşmesiyle tek elden kontrollü sistem ağı avantajlarını iki şirketin birleşme projesiyle ik kendini hemen gösterdi” şeklinde görüş bildiren Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Bernd Spies, aynı şunları söyledi “Sürüş destek sistemleri ve otonom sürüş alt yapısı tek bir arayüzde birleştirilmekte  ve  fren kontrolü ile direksiyon sistemlerinin birbirleriyle uyumu sağlanmaktadır. Buna ilaveten ileri seviye otonom sürüş, direksiyon sistemi için yedek bir emniyet sistemini kaçınılmaz kılar ve bu da en verimli bir şekilde fren sistemi ile sağlanabilir. ”

iHSA® teknolojisi ile Knorr-Bremse çok sayıda optimize edilmiş çözümlerin kullanıldığı sürüş destek sistemleri ve otonom sürüş sistemini hayata geçirebilecek. Buna eklenecek patentli iHSA® kontrol modülü ve döner bilyalı direksiyon kutusu ile araç emniyeti ve konfor sistemleri olan trafik durum bilgisi, konvoy (araçların kısa mesafeli olarak birbirini takibi) ya da  otonom yanaşma/manevra sistemlerini ağır ticari araçlarda hayata geçirebilecek.

iHSA Direksiyon Modülü Nasıl Çalışır?

iHSA® direksiyon modülü, elektrikli direksiyon sistemlerinin bilinen avantajları – sürücüden bağımsız tork arttırımı –  ile konvansiyonel hidrolik direksiyon kutusunu bir araya getirirken, aynı zamanda  hafif ve ağır ticari araçlar, otobüsler ve ağır tonajlı özel maksatlı araçlarda kullanıma uygun dayanıklı tasarımları sunuyor.

Konvansiyonel direksiyon sistemlerinde, sürücünün tetiklediği dümenleme talebine ek olarak hidrolik bir valf ile hidrolik güç kontrol edilir. iHSA® sistemi ise mevcut hidrolik valfi kullanmakla beraber, sürücüden bağımsız olarak bunu kompakt elektrik motoruna iletilir, böylece dümenleme torku sürücüden bağımsız olarak gerçekleştirilebilir. İlgili kontrol motoru boyutsal olarak daha küçük tasarlanabiliyor.

iHSA® kontrol modülünün elektriksel güç gereksinimi düşük ve araç elektrik alt yapısının değişimine ihtiyaç kalmadan direksiyon sistemi sürücünün vermiş olduğu dümenleme ile beraber sürüş destek sistemleri tarafından da kontrol edilebiliyor.  Yüksek seviyeli otonom sürüş sistemlerinde ise bu kontrol sürücüden tamamen bağımsız olarak da yapılabiliyor.

Döner bilyalı direksiyon kutularının yanı sıra, tedrive Steering aynı zamanda binek araçlara uygun pinyon dişli direksiyon sistemlerini de üretiyor. Bu sistemler uzun yıllardır hafif ticari araçlarda kullanım için de tedarik ediliyor.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR