Ana Sayfa Manşet OKT Trailer Türkiye’nin İlk Canlı Hayvan Taşıma Aracını Üretti

OKT Trailer Türkiye’nin İlk Canlı Hayvan Taşıma Aracını Üretti

OKT-Trailer-Türkiye’nin-İlk-Canlı-Hayvan-Taşıma-Aracını-Üretti

Özellikte tanker ve silobas treyler gibi ürünlerde uzmanlaşan OKT Trailer, Türkiye’nin ilk canlı hayvan taşıma aracını üreterek bir ilke imza attı.

Türk hayvancılık sektörünün beklentileri dikkate alınarak geliştirilen Canlı Hayvan Taşıma Aracı; ilk ve tek yerli üretim araç olarak Tır Expo fuarında sergilenerek ilk sahibine teslim edildi.

OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş, OKT tarafından üretilen Canlı Hayvan Taşıma Aracı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan, 28152 sayılı ve 24 Aralık 2011 tarihli resmi gazetede yayınlanan ilgili maddelere (9-12-16-19-20-24-25-26-27-28-46-47-52. Maddeler) istinaden yürürlüğe girecek; “Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması” başlıklı yönetmeliğin tüm gereklerini yerine getirerek üretildiğini kaydetti.

Canlı Hayvan Taşıma Aracı hakkında oldukça heyecanlı ve gururlu olduklarını belirten Maraş; “Aracın hayvanların doğal hareketlerinde hiçbir kısıtlama olmaksızın, son teknoloji iklimlendirme ve aydınlatma ile konforlu, güvenli ve hijyenik bir yolculuk yapmasını sağladıklarını belirtti. Maraş, dünya standartlarında ürün kalitesiyle ulusal ve uluslararası pazarlarda marka bir kuruluş haline geldiklerini kaydetti ve “Kurulduğu günden bu yana Türkiye ve dünya ülkelerine ürünlerini sunan OKT Trailer, ‘Canlı Hayvan Taşıma Aracı ile sektöründe, hayvan taşımacılığında fark yaratacak” dedi.

Canlı hayvanların sıradan taşıma araçları ile nakli hem yüksek ücret ödenmesine hem de hayvanların sağlığının tehlikeye atılmasına sebep olduğunu aktaran Maraş, hayvanların uygun olmayan araçlarla nakledildiklerinde iki tip kayıp söz konusu olduğunu belirterek şunları söyledi: “Hayvanların ölmeleri veya yaralanmaları sonucu oluşan kayıplar ve yol firelerinin artması. İlk grupta yer alan kayıpların temel sebebi hatalı yükleme ve uygun olmayan taşıma koşulları sonucu yaralanmaları ve ezilmeleridir. Bu tür kayıpları ortadan kaldırmak için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kara nakliye araçları için öngördüğü hayvan yoğunluğuna uyulmalıdır. Canlı Hayvan Taşıma Aracı bu standarda sahiptir.  Nakliye sırasında meydana gelen canlı ağırlık kaybı yol firesi veya nakliye firesiolarak da adlandırılır. Yol firesi; nakliye mesafesine, yolculuk süresine, nakliye aracının özelliklerine ve yolda yem – su verilip verilmemesine bağlı olarak değişir.

Örneğin 24 saat süren bir yolculukta yol firesi yüzde 5’e kadar çıkabilirken, daha uzun yolculuklarda yüzde 9-10’u bulabilir.Hayvanların mola verilerek veya molasız en fazla seyahat edebilecekleri süre, taşıma kabininde hayvan başına düşen alan, kabinin havalandırılması, kabinin sıcaklık-nem- aydınlatma değerleri, indirme ve bindirme ekipmanları, sulama donanımları gibi hususlarda uyulacak kurallar yönetmelikte detaylı olarak belirtilmiştir. Böylelikle Canlı Hayvan Taşıma Aracı ile ülkemizde canlı hayvan nakli artık daha yüksek standartlarda ve daha düşük birim maliyetlerde yapılabilecektir. Bu da sağlıklı koşullarda stresten uzak nakledilen hayvandan daha kaliteli etin daha düşük birim maliyetlerde elde edilmesine katkı sağlayacaktır.”

 Canlı Hayvan Taşıma Aracının Özellikleri

 • Hayvanların iniş-binişini kolaylaştıran ve hızlandıran donanım: Portatif yan bariyerler ile yönlendirme ve koruma sağlayan, kaymayı engelleyen yükleme rampası ya da lifti, hayvanların araca kolay ve hızlı bir şekilde iniş – binişini sağlar.
 • Hafif ve korozyona dayanıklı alüminyum gövde: Tamamı alüminyum malzemeden imal edilen Canlı Hayvan Taşıma Aracı bu özelliği ile hafif, darbelere dayanımlı, korozyona karşı korumalı, uzun ömürlü ve hijyen koşullarına uygun.
 • Kaymaz zemin: OKT Canlı Hayvan Taşıma Aracı’nın tüm zeminleri, özel çizgi desenli yassı levhadan imal edilerek, hayvanların gerek iniş-binişi gerekse nakli sırasında kaymaları engellenmiş.
 • Çok katlı taşıma imkânı: Hayvan cins ve boylarına göre, hidrolik sistem ile yukarı-aşağı hareketi ayarlanabilen, yük dengesini sağlayan, hareketli ya da sabit kat platformları ile ergonomik kullanım sağlar.
 • Hayvanların güvenliğini sağlayan bölme kapıları ve seperatörler: Taşıma sırasında araç ve yol durumuna bağlı oluşabilecek sarsıntılarda hayvanların birbirine olan temasını, yaralanmalarını ve zarar görmelerini engeller.
 • Birbirinden bağımsız ön ve arka çatı: Araç gövdesi ile bütünsellik sağlayan, yalıtımlı, sabit ya da isteğe göre hidrolik sistem ile yükseltilebilen, yükseltildiğinde doğal havalandırma sağlayan çatı, taşıma kapasitesini de arttırır.
 • Kilit mekanizmalı gözetleme pencereleri ve kızaklı pencere kapakları: Hayvanların araçtan düşmesini önleyecek ve hareketliliğin yarattığı zorlamalara dayanabilecek özellikte tasarlanmış veteriner gözetleme pencereleri. Açık, yarı açık, kapalı pozisyona alınabilen kızaklı pencere kapakları ile doğal havalandırma sağlar.
 • Özel havalandırma fanları: İklim koşullarının uygun olmadığı zamanlarda elektrik kontrollü sistem ile devreye alınabilen özel havalandırma fanları temiz hava ihtiyacını kesintisiz olarak sağlar.
 • Sulama sistemi: Yükleme kapasitesine uygun, alüminyum gövdeli su tankı ve gövde üzerine yerleştirilmiş su besleme ve emzikleme hattı, hayvanların su ihtiyacını taşıma sırasında da karşılar.
 • İdrar ve dışkı sızıntısını asgariye indiren çıkışlar: Zemin döşemesi, idrar ve dışkı sızıntısını asgariye indiren özel kanal ve çıkışlara sahiptir. Aynı zamanda, hayvanın idrar ve dışkısından etkilenmeyecek özelliktedir. Böylelikle hayvan sağlığı nakil sırasında da korunmuş olur.
 • ayvanların kontrol, bakım ve güvenlikleri için aydınlatma imkânı: İç aydınlatmada led lambalar, dış aydınlatmada projektör lambalar, gerek hayvanların iniş-binişi sırasında gerekse hayvanların kontrolü ve bakımı sırasında yeterli aydınlatma sağlar.
 • Canlı Hayvan Taşıma Aracı; ağırlık ve cinslerine göre; 40-90 adet büyük baş, 280-300 adet küçükbaş hayvanın nakline imkân sağlıyor.
Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Orijinal Filtre Kullanımı Masrafları Azaltıyor

Mercedes-Benz Türk, otobüs ve kamyon modellerinde beklenmeyen masrafların önüne geçmek, ideal motor gücü ve optimum yakıt tüketimi...
Reklam
Reklam