Ana Sayfa Manşet Thermo King Türkiye’de Yatırım Sinyali Verdi

Thermo King Türkiye’de Yatırım Sinyali Verdi

Thermo King Türkiye’de Yatırım Sinyali Verdi

Thermo King Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Dwight Gibson, Thermo King olarak Türkiye’den beklentilerinin büyük olduğunu belirterek Doğuş Otomotiv’in sorumluluk alanını geliştirmek istediklerini söyledi.

Soğuk zincir taşımacılığının en önemli ekipmanları arasında yer alan soğutucu ünitelerinde her türlü ihtiyaca cevap verebilecek geniş bir ürün yelpazesine sahip Thermo King’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Dwight Gibson, Türkiye’nin Thermo King için kilit role sahip olduğunu söyledi.

Doğuş Otomotiv’in 20. kuruluş yılı etkinlikleri dolayısıyla Türkiye’de bulunan Thermo King’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Dwight Gibson, Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle çok önemli pazarlarından bir tanesi olduğunu belirterek “2008 yılından bu yana Doğuş otomotiv ile birlikteliğimiz devam ediyor. Bu birliktelik bizlere Türkiye’de pazar liderliğini getirdi. Bu başarılı çalışmanın verdiği güç ve motivasyon ile Doğuş Otomotiv’in sorumluluk alanını geliştirmek gelecek planlarımız arasında yer alıyor. Yakın bir zamanda bu projeyi açıklayabiliriz. Aynı zamanda Türkiye büyüme potansiyeli ve fırsatları ile çok cazip bir pazar. Thermo King olarak aynı kalitede ürünler olacaksa ve Türkiye’deki büyümemiz devam ederse burada bir yatırıma neden olmasın diyorum” dedi.

Eksin: “Sağlıksız taşımalar büyük kayıplara neden oluyor”

Doğuş Otomotiv Thermo King Genel Müdürü İlhami Eksin ise soğutucu ünitelerinin soğuk zincir taşımacılığının görünmez kahramanı olduğunu belirterek “Türkiye, bölgesinde en büyük yaş sebze ve meyve üreticilerinden bir tanesi. Ancak ne yazık ki TÜİK verilerine göre ortalama 45 milyon tona ulaşan toplam üretimin yaklaşık yüzde 30-40’ı yani 10 milyon tondan fazlası sağlıksız taşınma koşulları nedeniyle kaybolmaktadır. Bunun maddi değeri ise çok büyük rakamlara ulaşmaktadır. Ünitelerimiz ile hem ihracatta hem de yurt içi gıda taşımacılığında ürün kayıplarının en aza inmesini sağlayarak, ekonomimize de katma değer kazandırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Soğutucu üniteleri pazarını da değerlendiren Eksin, “Yüzde 80’e varan pazar payımız ile lider durumdayız. Şu an için tek rakibimiz markamızın ikinci el üniteleri diyebiliriz. 2014 yılını da yine pazar lideri olarak tamamlamak istiyoruz. Güneydoğu sınırımızda yaşanan gelişmeler, bu bölgeye yaptığımız satışları etkilese de lojistik firmalarımız Rusya, Avrupa gibi alternatif pazarlara yönelerek istikrarın devamını sağladı. Ülkemizden Afganistan’a donmuş gıda taşımacılığı yapan firmalarımız mevcut ve bu firmaların soğutucu ünite ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.” dedi.

Türk: “Pazar 5 yılda 4 kat büyüyebilir”

Doğuş Otomotiv Thermo King Marka Müdürü Suna Türk ise dondurulmuş gıdalara talebin artması, küreselleşme sonucu daha çok sayıda ve türde ürünün tedarik edilip tüketilebilmesi, tıp ve ilaç sanayisindeki teknolojik gelişmelerin daha çok noktaya ulaşması ve bunlara artan talepler sonucu soğuk zincir lojistiğinin öneminin arttığını belirterek “Dondurulmuş gıdaların taşınması, depolanması, dağıtımı ve perakende satış reyonlarında muhafazasını düzenleyen tebliğin de yayınlanması ile önümüzdeki 5 yıllık süreçte toplam pazarın en az 4 katına çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Türk, Thermo King olarak sadece gıda taşımacılığına değil, sağlık ve yolcu taşımacılığına yönelik ürünleri ile de farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verdiklerini belirterek “Soğuk zincir taşımacılığı yapan Türkiye‘nin önde gelen lojistik firmalarına teslimatlarımız devam ederken aşı ve ilaç taşımasında kullanılmak üzere soğutucu ünite teslimi gerçekleştirdik. Bunlarla da sınırlı kalmadı, yolcu taşımacılığında kullanılmak üzere klima teslimatlarımız da oldu” açıklamasında bulundu.

Reklam

EN ÇOK OKUNANLAR

Trans AFS Tek Seferde En Büyük Yatırımında Tırsan Dedi

İzmir merkezli uluslararası tekstil ve sanayi ürünleri ağırlıklı parsiyel taşımacılık operasyonları yürüten Trans AFS, tek seferde en...
Reklam
Reklam